Probiotyki zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z kuracją antybiotykową

Antybiotyki są skutecznym środkiem do leczenia i zapobiegania chorobom, jednak jego stosowanie może prowadzić do wielu niepożądanych skutków ubocznych.

Wśród działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem antybiotyków są: m.in.: utrata równowagi biologicznej w jelicie, dysbioza jelitowa, infekcje grzybicze i inne.

Niedawne badania wzięły pod lupę wpływ probiotyków na te negatywne konsekwencje przyjmowania antybiotyków.

Probiotyki to naturalne, pożyteczne drobnoustroje, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z antybiotykami poprzez odbudowanie prawidłowej flory jelitowej i poprawę bariery ochronnej organizmu przed drobnoustrojami patogennymi.

Według najnowszej metaanalizy opublikowanej na łamach „Frontiers in Microbiology” okazało się, że stosowanie probiotyków wraz z antybiotykami może poważnie obniżyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wyniki metaanalizy ukazały szeroki spektrum korzyści dla pacjentów stosujących probiotyki: od obniżenia stanu gorączkowego po zapobieganie infekcjom i biegunkom oraz redukcja czasu trwania leczenia antybiotykami o 12%.

Autorzy badania potwierdzili również pozytywne skutki w postaci poprawienia bilansu bakteryjnego w mikrobiozie jelitowej osób przyjmujących probiotyki, co obniża ryzyko spowodowanych antybiotykami powikłań i chorób autoimmunologicznych.

Pokazano także, że stosowanie probiotyków zapobiegało infekcji u pacjentów na oddzialach intensywnej terapii oraz było skuteczne w leczeniu uporczywego bólu brzucha u dzieci leczonych antybiotykami bez dodatkowego leczenia probiotykami.

Stwierdzono, że stosowanie probiotyków podczas stosowania antybiotykoterapii zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W szczególności dotyczy to biegunek spowodowanych antybiotykiem i infekcji bakteryjnej jelit.

Probiotyki – to mikroorganizmy, w tym drobnoustroje pozytywnie wpływające na organizm człowieka, przyczyniające się do rozwoju mikroflory jelitowej oraz pozytywnie oddziałujące na układ odpornościowy organizmu.

Przebadanie pokazują, że probiotyki są szczególnie skuteczne w redukcji objawów choroby Leśniowskiego-Crohna i zapalenia jelit oraz we wspomaganiu leczenia antybiotykami i przeciwpasożytniczymi.

Leki przeciwdrobnoustrojowe, a więc antybiotyki, mogą niszczyć nieszkodliwe bakterie jelita, które podtrzymują zdrowie jamy ustnej i czynności całego przewodu pokarmowego. Może to również powodować infekcje lub biegunki spowodowane obcymi mikroorganizmami.

Probiotyki przywracają równowagę mikroorganizmów we florze jelitowej, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego i uniemożliwia szybkie osiedlenie się niesteroidnym floram grzybowym i bakteryjnych, co może zmniejszać działania uboczne stosowania antybiotyków takie jak biegunka.

Dodatkowo istnieje wskazanie, że probiotyki mają silne znaczenie w zmniejszeniu drażniących objawów alergii pokarmowej i atopowej skóry powstałe po terapii antybiotykowej lub jej niewskazanym stosowaniu bez odpowiedniego leczenia.

Zasadniczo każda kuracja antybiotykowa niesie ze sobą otoczkę ryzyka, a więc możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Jednak dzięki badaniom i badaniom wykonanym w różnych krajach mamy dowody medyczne, że stosowanie probiotyków znacząco zmniejsza szanse na tego typu negatywne skutki uboczne.

Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (CDC), jako największa instytucja medyczna w Stanach Zjednoczonych Ameryki, potwierdza pozytywne skutki stosowania probiotyków przed lub w połączeniu z antybiotykoterapią i wezwala innych do podobnego działania.

Po pierwsze, probiotyki pomagają chronić układ immunologiczny przed osłabieniem spowodowanym zbyt silnym leczeniem antybiotykami, gdyż zapobiegają zaburzeniom czynnościowej ekosystemu jelitowego.

Po drugie, robią one to, co antybiotyki robią słabo – usuwają bakterie chorobotwórcze, ale poza tym one uzupełniają dobre mikroflory jelitowe i przywracają jeje naturalne funkcjonowanie poprzez proces fermentacji.

Jednak naukowcy odkryli jeszcze jeden wpływ probiotyków, czyli obniżenie wrażliwości układu pokarmowego na szkodliwe bakterie chorobotwórcze. Badania sugerują, że przy regularnym stosowaniu wskazanych rodzajów probiotyków ma to skutecznny pozytywny wpływ na organizm.

Co więcej, badania sugerują również pozytywne efekty terapeutyczne probiotyków dla pacjentów zmagających się z problemami skórnymi lub alergiami pokarmowymi spowodowanymi infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi jelit. Te same badania wskazują też na korzystne skutki finansowe dla pacjentów poprzez obniżenie kosztów leczenia i – co ważniejsze – poprawa jakości życia osób borykajacych się z tymi problemami medycznymi.

Na koniec mała uwaga: osoby otrzymujace antybiotykoterapię powinny przyjmować stałe dawki probiotyków w ramach profilaktyki i powiedzieć o sobie lekarza prowadzacego! Zapobiegniesz tym samym problemom trawiennym i minimalizujesz ryzyko powikłań związanych z kuracja antybiotykowa.

Możesz również polubić